Administraţia Bazinală de Apă Jiu a început acţiunile de salubrizare a albiilor râurilor aflate în administrare, pregătindu-le astfel pentru preluarea apelor în următoarea perioadă a anului.
Administraţia Bazinală de Apă Jiu a început acţiunile de salubrizare a albiilor râurilor aflate în administrare, pregătindu-le astfel pentru preluarea apelor în următoarea perioadă a anului.
Astfel, în această săptămână, au fost realizate lucrări pe următoarele cursuri de apă sunt:
– defrişare manuală – râu Jiu, dig mal stang, sector Beharca – Tatomireşti, localitatea Coţofenii din Dos, diguri pârâu Racoviţa, localitatea Braloştiţa, regularizare pârâu Argetoaia, pod auto -localitatea Scaeşti;
– defrişare mauală – râu Jiu, dig mal stâng, pe sectorul confluent pârâu Amaradia – pod Podari, dig mal drept pe sectorul Bucovăţ – Leamna de Jos, dig mal drept pe sectorul Podari – Ţiglui, dig mal stang pe sectorul Murta – Zăval;
– defrişare manuală – pârâu Baboia, localităţile: Cioroi-amonte şi aval pod Cazut, Siliştea Crucii –amonte şi aval pod auto, Bârca – amonte şi aval pod Moara;
– igienizare manuală – pârâu Baboia în zona podurilor în localităţile Izvoare, Galicea Mare, Galiciuica, Cioroi, Siliştea Crucii, Afumaţi, Bârca.

